آکاایران: تاریخ روز مادر 1396

مادر عزیزم ،وقتی چشم به جهان گشودم. قلب کوچکم مهربانی لبخند و نگاهت راکه پر از صداقت و بی ریایی بود احساس کرد. دیدم زمانی راکه با لبخندم لبخند زیبائی بر چهره خسته ات نشست و دنیایت سبز شدو با گریه ام دلت لرزید و طوفانی گشت. از همان لحظه فهمیدم که تنها درکنار این نگاه پرمهر و محبت است که احساس آرامش و خوشبختی خواهم کرد.

تاریخ روز مادر «تاریخ روز زن»

18 اسفند « بیستم جمادی الثانی » ولادت حضرت فاطمه زهرا درود الله علیها و روز مادر « روز زن » بر تمامی مادران عزیز خجسته باد.

بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان،فرزندان با محبت و همسران با وفا ؛ این روز به یُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام، فاطمه زهرا « درود الله علیها» ، روز مادر نام گرفته است ؛ بانویی که گل سرسبد تمام بانوان عالم است؛ تنها زنی که پدرش معصوم ، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام «ص» به او لقب ” اُم ابیها ” داده است،یعنی زنی که برای پدرش هم چون مادر بود.

زندگی و سیره ی حضرت زهرا« س» به قدری آموزنده و جذاب است که هر زن آزاده ای در جهان وی را چونان قدیسه ای تحسین می کند؛ زنی که تولدش از دامن خدیجه کبری ، همسر پیامبر گرامی اسلام «ص» ودر کانون اولین خانواده اسلامی با نغمه های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تکبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب کوثر به او عطا کرد؛ زیرا وی سرچشمه ی تمام خوبی های جهان است.

روز زن و روز مادر نام گرفت؛”اگر روزی باید روز زن یا روز مادر باشد،چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا درود الله علیهاست؛زنی که افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارک اسلام عزیز می درخشد.”

حتماً بخوانید:

عکس پروفایل مادر + عکس نوشته مادر فوت شده

تاریخ روز مادر 1396 ( تاریخ روز زن 1396 ) | روز مادر در کشورهای مسیحیتاریخ روز مادر 1396 ( تاریخ روز زن 1396 ) | روز مادر در کشورهای مسیحی

امروز روز مادر است! روز زن

مادر! چه کلمه سهل و ممتنعی. چه کلمه مقدسی و چه مفهوم زیبایی! جالب است که زبانهای مختلف برای مفهوم مادر کلماتی در همین حدود دارند. مادر – مامان – مام – ام و… برای گفتن آن لب حالت خاصی می گیرد! اوج احساس و عاطفه! اوج دوستی و محبت.

خدای من! مادر، اسطوره ای مقدس است در زندگی انسان. بزرگ و بلند. شاید نیمی از انسانها مادر شوند اما باز هم مادر بودن و مادری کردن مفهومی مقدس است.

از لحاظ جامعه شناسی، مادر نوعی نقش اجتماعی است. نقشی که معلوم نیست اکتسابی است یا ذاتی! فرزند بودن و دختر بودن نوعی نقش اجتماعی است با کارکردها و وظایف اجتماعی خاص خود که ذاتی است و هیچکس نقشی در آن ندارد. اما شغل هر فرد، نقش اکتسابی اوست.

دراین میان معلوم نیست مادر بودن نقش ذاتی است یا اکتسابی. شاید اکتسابی بودنش بچربد، اما شرایط اجتماعی و فیزیولوژیکی هر زنی رابه مادر بودن و هر مردی رابه پدر بودن می کشاند. نمیدانم به هر حال مادر و مادری بنظر من در حیطه تحلیل های جامعه شناختی نمی گنجد. نمی توانیم آنرا تنها بعنوان یک فرد با نقشی خاص درنظر بگیریم.

تاریخ روز مادر 1396 ( تاریخ روز زن 1396 ) | روز مادر در کشورهای مسیحیتاریخ روز مادر 1396 ( تاریخ روز زن 1396 ) | روز مادر در کشورهای مسیحی

مادر و فرزند رابطه ای متقابل و حیاتی دارند که فاقد آن قوام جامعه شک برانگیز است! تجربه نیز نشان داده اقداماتی در مسیر کمونیستی کردن جوامع و دور کردن آنان از خانواده و زندگی خانوادگی، و به سر کار بردن مادران تبعات و نتایج غیرقابل باور و نامطلوبی به دنبال دارد. کیبوتص ها در اسرائیل و شوروی و… که در همین راستا آغاز بکار کردند، همگی طعم شکست را چشیدند.

لذا ما نیز مانند اکثر فرهنگ های دنیا مادر را می ستاییم و وی را پاس می داریم. با این که در تمام جهان روز دیگری به این عنوان یعنی روز مادرشناخته میشود و گرامی داشته میشود. اما ما ایرانیان و شیعیان به احترام مادری بزرگ و مقدس که البته کمتر میشاسیمش و فقط از درد سینه او مطلعیم نه افکار و عقاید و رفتارش! روز ولادت او راگرامی می داریم، روز ولادت دختر نبی اکرم و همسرعلی مرتضی، مادر حسنین و زینب کبرا، حضرت فاطمه زهرا «س» .

– تاریخ روز مادر «تاریخ روز زن»

بیستم جمادی الثانی مصادف است با ولادت حضرت فاطمه زهرا درود الله علیها و روز مادر « روز زن ».

به یاد آر چشمانی را که بر تو نگران بودند
به یاد آر دستانی را که شبها با نوازش های خود دردهای تو را تسکین می دادند
به یاد آر دلی را که به خاطر تو زخمها خورده است
آن هنگام زانو بر زمین بگذار و موهبت مادر را سپاس دار …

بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان ، فرزندان با محبت و همسران با وفا ؛ این روز به یُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام ، فاطمه زهرا « درود الله علیها» ، روز مادر نام گرفته است ؛ بانویی که گل سرسبد تمام بانوان عالم است ؛ تنها زنی که پدرش معصوم ، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام «ص» به او لقب ” اُم ابیها ” داده است ، یعنی زنی که برای پدرش هم چون مادر بود.

اگر چه دوران زندگی حضرت زهرا «س» کوتاه بود اما زندگانی پر برکت و درخشان وی ، آن بانوی بزرگوار رابه الگویی بی نظیر برای تمام زنان عالم در طول تاریخ مبدل ساخته است؛ زنی که کودکی اش را در خانه شخص اول اسلام – پیغمبر اکرم «ص» – و دوران بچه داری را در خانه دومین شخصیت ممتاز اسلام –علی «ع» – گذراند و دو امام معصوم – امام حسن «ع» و امام حسین «ع» – ، و دو دختر فداکار و شجاع – زینب و ام کلثوم – رابه جامعه تحویل داد.

زندگی و سیره ی حضرت زهرا« س» به قدری آموزنده و جذاب است که هر زن آزاده ای در جهان وی را چونان قدیسه ای تحسین می کند؛ زنی که تولدش از دامن خدیجه کبری ، همسر پیامبر گرامی اسلام «ص» ودر کانون اولین خانواده اسلامی با نغمه های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تکبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب کوثر به او عطا کرد؛ زیرا وی سرچشمه ی تمام خوبی های جهان است.

و چه دلپذیر تولد این بانوی گرانقدر به ابتکار بنیانگذار جمهوری اسلامی – امام خمینی «ره» – روز زن و روز مادر نام گرفت ؛ ” اگر روزی باید روز زن باشد ، چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا درود الله علیهاست؛زنی که افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارک اسلام عزیز می درخشد.” از بیانات امام خمینی «ره» در تاریخ 15/ 2/ 59

نامگذاری یک روز از سال به نام مادر در فرهنگ و ملل مختلف سابقه ای طولانی دارد و هر ملتی سعی کرده است روزی رابه تجلیل از مقام شامخ مادر اختصاص دهد.در فرهنگ پر بار ایران اسلامی خجسته زاد روز بانوی گرانقدر اسلام ، دختر حضرت محمد «ص» روز مادر نام گرفته تا زنان و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان ، فداکاری و مهربانی بیاموزند. ما نیز بر آن شدیم تا با مروری بر تاریخچه روز مادر در بین ملل دیگر ، سابقه این مناسبت را در سایر فرهنگ ها بررسی کنیم.

روز مادر در کشورهای مسیحی
یک خانم امریکایی به نام آناجارویس «Anna Jarvis » پس از مرگ مادرش ، در هشتم ماه مه 1905 به این فکر افتاد که از تمامی مادران در زمانی که در قید حیات هستند ، قدردانی شود. بهمین دلیل تمام تلاش خودرا بر این گذاشت که روزی از سال به مادران اختصاص داده شود. او در آغاز از کشیش منطقه شان خواست که موعظه ای در زمینه نقش مادر در جامعه ایراد کند.

سپس نامه هایی به مردان روحانی ، سیاسی و با نفوذ فرستاد. پس ازآن با خرید یک آژانس تبلیغاتی ، پیغام خودرا با مضمون ” اختصاص دادن روزی برای ارج نهادن به مادران ، آنان را جاویدان می سازد ” به گوش مردم رساند و سرانجام درسال 1907 روز یکشنبه ، دوم ماه مه – زمان مرگ مادر آنا جارویس – روز مادر نامیده شد.

پس از تلاش موفقیت آمیز جارویس ، با به اتمام رسیدن جنگ جهانی اول ، روز مادر به کشورهای اروپایی نیز راه یافت . درسال 1917 روز مادر در سوئیس رایج شد و سپس به اتریش و جزایر اسکاندیناوی رسید. در کشور آلمان برای اولین بار درسال 1922 این روز را جشن گرفتند. اما در زمان ناسیونالیست ها روز مادر دراین کشور دچار انحراف شد؛ زیرا آنان بر پایه این ایدئولوژی که مادر ضامن دوام ِ نژاد آریایی است، این روز را جشن می گرفتند.

نماد روز مادر برای مادری که در قید حیات است یک شاخه میخک قرمز و برای مادری که از دنیا رفته ، یک شاخه میخک سفید است. آنا جارویس با ارائه این طرح ، بردن گل برای مادران را رواج داد.

آنا جارویس ، بانی روز مادر در کل جهان مسیحیت – زنی که خود هیچ گاه مادر نشد- درسال 1948 در خانه سالمندان فیلادلفیا بدرود حیات گفت. جالب است بدانید که تمام هزینه های نگه داری و اقامت او در خانه سالمندان را تاجران گل – افرادی که بیشترین سود را از روز مادر می بردند- متقبل شدند.

حتماً بخوانید:

اس ام اس تبریک روز مادر + متن زیبای تبریک روز مادر

تاریخ روز مادر 1396 ( تاریخ روز زن 1396 ) | روز مادر در کشورهای مسیحیتاریخ روز مادر 1396 ( تاریخ روز زن 1396 ) | روز مادر در کشورهای مسیحی

روز مادر در بین ملل دیگر
فرزندانی که نمی توانند دراین روز در کنار مادر خود باشند، اغلب با یک تلفن ، ارسال کارت ، فرستادن گل یا هدیه ، عشق و محبت خودرا ابراز می کنند؛ و افرادی که دراین روز لذت بودن در کنار مادر را تجربه می کنند ، با کمک در انجام کارهای خانه ، تهیه غذایی ویژه و گذراندن روز خود با مادرشان از محبت های او قدردانی می کنند.

کشورهایی چون ترکیه ، دانمارک ، فنلاند ، ایتالیا ، استرالیا و بلژیک روز مادر را در دومین یکشنبه ماه مه جشن میگیرند. در نروژ دومین یکشنبه ماه فوریه ودر سوئد و فرانسه نیز آخرین یکشنبه ماه مه ، این روز ، جشن گرفته می شود. مردم فرانسه این روز را هم چون جشن تولد برگزار می کنند. تمام خانواده دور هم جمع میشوند و با یک وعده غذای ویژه و کیک ، روز مادر را جشن می گیرند. بعضی از کشورها این روز را در فصل بهار برگزار می کنند.

در لبنان در اولین روز بهار ودر ژاپن دومین یکشنبه ماه مه با برگزاری نمایشگاه نقاشی از مادران تجلیل می شود. کودکان شش تا چهارده سال با کشیدن نقاشی درباره مادرانشان از آن ها قدردانی می کنند. هر چهار سال یک بار نیز نقاشی های برگزیده در نمایشگاهی به نام ” مادر من” به نمایش گذاشته می شود.

تاریخچه روز مادر در یونان به گذشته خیلی دور بر می گردد. 25 سال قبل از ظهور عیسی مسیح «ع» ، الهه های یونانی وجود داشتند که برای آن ها نوعی جشن مادر برگزار می شد.مردم هنگ کنگ ، پاکستان ، قطر ، عربستان سعودی و کشور امارات متحده ی عربی روز مادر را در ماه مه جشن می گیرند. مردم این کشورها که عموماً مسلمان اند، دراین روز به دیدن مادران خود میروند و با در دست داشتن هدایایی چون گل ، کیک ، اشیای زینتی و قیمتی از ایشان قدردانی می کنند.

در آرژانتین و هندوستان مراسم روز مادر در ماه اکتبر برگزار میشود. مردم آرژانتین در دومین یکشنبه این ماه از مادران قدردانی می کنند؛ اما هندوها ده روز را برای این منظور جشن می گیرند.

این فستیوال بر اساس نام دورگا پوجا «Durga Puja» – زن و مادر قدیسه هندو –” دورگا ” نامگذاری شده است. بنا بر افسانه ای ، این مادر الهی ده دست دارد ودر هر دست اسلحه ای برای از بین بردن اهریمن « شیطان » پرتقال و اسپانیا روز مادر ارتباط نزدیکی با کلیسا دارد.

در هشتم دسامبر، این مردم نه تنها از مادران قدردانی می کنند ، بلکه مراسم شکر گذاری برای مریم مقدس ، مادر حضرت عیسی «ع» را نیز به جا می آورند.

برخی از مردم یوگسلاوی سابق هم در ماه دسامبر یک روز رابه نام ” ماتریس ” جشن میگرفتند. دوهفته بعد از کریسمس دختران و پسران جوان در سکوت و آرامش کامل دست و پای مادر خودرا در حالی که خواب بود، می بستند و مادر زمانی که بیدار می شد با دادن هدایای کوچکی که در زیر بالش خود مخفی کرده بود خودرا آزاد می کرد.

گرچه هر کشوری با فرهنگ خاص خود برای انتخاب روز مادر نماد و دلیلی دارد. اما انچه اهمیت دارد قدردانی و تشکر از مقام مادر است؛ و این مراسم بهانه ای است تا توجه بیشتری به مادران داشته باشیم و به انها ثابت کنیم که چقدر دوستشان داریم.

.

منبع : talab.org