سه سال پیش اولین آلبوم مستقلش را روانه بازار کرد؛ خواننده ای در سبک راک که گیتار الکتریک، درون مایه موسیقی هایش بود. شاید خیلی ها تصور می کردند جدایی از گروه «The Ways» به فراموشی اش منجر شود اما مخاطبانش را نگه داشت، به سبک خوانندگان و گروه های بزرگ راک، متن، آهنگ ها و بیشتر تنظیم های آثارش را خودش انجام می داد و توانست هواداران پر و پا قرصی برای خودش دست و پا کند.

 

چندی پیش دومین آلبوم رسمی کاوه آفاق با نام «شال» بیرون آمد که مورد استقبال هم قرار گرفت. این خواننده بعد از انتشار دومین آلبوم رسمی خود، در مرکز همایش های برج میلاد به روی صحنه رفت. تمجید از نوازندگان خیابانی و یادی از خرمشهر و آسیب دیدگان جنگ، نکات قابل توجه کنسرت او بودند اما ویژه ترین اتفاق، ساخت قطعه ای با مشارکت هوادارانش در زمان اجرا بود.

 

قطعات قدیمی و خاطره انگیزی مانند «شال»، «اتاق آبی» و «عطر تو» و همچنین قطعات جدیدترین آلبوممش مثل «ملودی» و «باشگاه بازنده ها» اجرا شد که مورد توجه زیادی قرار گرفت و طرفدارانش را سر ذوق آورد. کاوه آفاق حرکت جالبی هم انجام داد؛ در سانس اول به اولین نفری که بلیت کنسرت اخیرش را خرید، یک گیتار هدیه داد که توسط ایران کنسرت، هنر اول و همچنین شرکت شیمی قهرمان، اسپانسر این برنامه به برنده اعطا شد.

قطعات پرانتز، ملودی، عطر تو، بیگانه، باشگاه بازنده ها، دل، ملودی، اتاق آبی، خواب بازی، شال، ماسک و شهر من کو، پرانتز و عطر تو برای بار دوم هم به اجرا درآمدند. آفاق بعد از اجرای قطعه باشگاه بازنده ها یادی از آسیب دیدگان سیل و زلزله کرد: «من به نفع آسیب دیده ها از سیل و زلزله در خیابان نواختم.

 

اولاً که کار سختی است، ثانیاً کار باکلاسی است و البته چقدر هم درآمد خوبی دارد! به همه نوازنده ها توصیه می کنم یک بار این کار را امتحان کنند.»

 

آهنگ «شهر من کو» یاد خرمشهر و شهدای جنگ تحمیلی را زنده کرد: «این قطعه را برای خرمشهر ساختم. همه مرتب می پرسند این آهنگ برای چه شهری است و من هر بار که می گویم برای خرمشهر است، تعجب می کنند. این قطعه را تقدیم می کنم به تمام کسانی که برای ایران تا به امروز جانشان را در جنگ از دست دادند و در دفاع از کشورشان مجروح شدند.»

 

آفاق از حاضرین خواست اعضای گروه او شامل آرمان مهربان، آندره خاچیکیان، آرمان تبریزیان، مهرداد حامدی، پیام زمانی، یزدان آهی و شهاب آفاقی را تشویق کنند. این خواننده به حضور بچه های مستعدی در سالن اشاره کرد که به وسیله مسابقه اینستاگرامی انتخاب شدند: «بچه های بااستعداد در حوزه موسیقی مطمئن باشند که من و دوستان تهیه کننده، حمایت شان می کنیم. چند وقت پیش در اینستاگرام مسابقه ای برگزار کردیم و دو نفر از کسانی که «شهر من کو» را بهتر اجرا کردند، معرفی کرده و آنها با کمپانی قرارداد بستند. این دو نفر امشب در این سالن هستند. به افتخار علیرضا خوارزمی و علی اصغری دست بزنید.»

 

یکی از اتفاقات جالب توجه در سانس دوم این اجرا، ساخت قطعه آهنگی از سوی خواننده و نوازنده ها با همراهی و مشارکت مخاطبان این کنسرت بود. در زمان اجرای آهنگ «شال» هواداران به نحوی پرشور شروع به همخوانی این قطعه کردند که کاوه آفاق خطاب به آنها گفت: «هماهنگی شما در هنگام خواندن قطعات نشان از درک بالای موسیقی دارد. همیشه در اجراها غم خواننده ها این است که مردم در گام دیگری می خوانند و روی استیج، نوازنده ها با مشکل مواجه می شوند اما هواداران ما بسیار هماهنگ و همگام با ما می خوانند. باور کنید در این لحظات گروه ما تماشاچی است و شما اجراکننده هستید. این بسیار عجیب و باورنکردنی است.»

 

کاوه آفاق به همین خاطر از هوادارانش درخواست کرد او را در ساخت قطعه آهنگی همراهی کنند تا اتفاقی بی سابقه در عرصه موسیقی یعنی ساخت آهنگ با انتخاب و مشارکت مخاطبان در زمان اجرا روی صحنه رقم بخورد.

این موزیسین، چنین اتفاقی را پدیده نادری در عرصه موسیقی کشور و حتی جهان دانست که هواداران همزمان با خواننده و نوازنده های یک گروه موسیقی، قطعه آهنگی را بسازند، اجرا و ضبط کنند. آفاق ابتدا برای ساخت این آهنگ دسته جمعی دو سیکل آکورد شاد و غمگین نواخت و از مخاطبان سوال کرد کدام را انتخاب می کنند. حاضران در کنسرت هم به سیکل آکورد دوم که غمگین تر بود، رای دادند. آفاق در واکنش به انتخاب هوادارانش گفت: «مطمئنم اگر اینجا کنسرت فرد دیگری بود، هوادارانش سیکل آکورد اول که شادتر بود را انتخاب می کردند.»

 

بعد از این انتخاب، دو ملودی متفاوت روی آن قرار گرفت و با رای جمع، یکی از ملودی ها انتخاب شد و این قطعه با انتخاب سازهایی چون درام و پیانو از سوی طرفداران، توسط نوازنده ها اجرا و ضبط شد. کاوه آفاق به هوادارانش وعده داد که این آهنگ را در آلبوم بعدی خود، منتشر کند.

 

خالق آهنگ های شال، اتاق آبی و عطر تو از خبرنگاران درخواست کرد به هر نحوی شده این اتفاق بسیار ارزشمند را ثبت کنند: «با این اتفاق برای اولین بار فهمیدیم دقیقاً طرفداران ما چه چیزی را دوست دارند. این نخستین باری است که یک قطعه آهنگ ۳ دقیقه ای را هزار و ۸۰۰ نفر با هم ساختند و شاید در جهان هم سابقه نداشته باشد.»

از نکات قابل توجه کنسرت، لحظه تست صدای سازها توسط کاوه آفاق و آندره خاکچیان بود که با تشویق مردم تبدیل به کری خوانی دوستانه ای بین این دو شد و لحظاتی، قسمت هایی از آهنگ های معروف را با سازهای خود اجرا کردند. این خواننده در نهایت برای ایران آرزوی ثبات، آرامش و صلح کرد و با قطعه «با تو بدرود» به درخواست هواداران، کنسرت را به پایان رساند.

 

ابوالحسن داوودی، سارا بهرامی، نازنین بیاتی، رستاک حلاج، آرین نائینی و فریمن از جمله مهمان های این اجرا بودند. در این کنسرت؛ آرمان مهربان رهبر ارکستر و نوازنده پیانو و سینتی سایزرها، پیام زمانی درامر، شهاب آفاقی و آندره خاچیکیان نوازنده گیتار الکتریک و مهرداد حامدی گیتارباس و آرمان تبریزیان گیتار تک، کاوه آفاق را همراهی کردند.

 

ham​delidaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com