آکاایران: دریافت فطریه و کمک های مردمی شگرد مجرمان سایبری در ایام ماه رمضان

آکاایران: سرپرست دایره عملیات رسانه ای پیشگیرانه پلیس فتا ناجا با اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن و فرارسیدن عید سعید فطر، ضمن آرزوی قبولی طاعت و عبادات روزه داران و هم وطنان عزیز گفت: متأسفانه افراد سودجو در این ایام با سوءاستفاده از احساسات انسان دوستانه  هم وطنان عزیز به دنبال کلاه برداری از آنان می باشند.
به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرگرد حامد محمدی سپاسی با بیان اینکه این افراد با استفاده از قابلیت های شبکه های اجتماعی و انجام تبلیغات گسترده در این بستر سعی دارند اعتماد کاربران فضای مجازی را جلب کرده و از حساب های آن ها برداشت غیرمجاز انجام دهن، اظهار کرد: لذا شهروندان و کاربران فریب تبلیغاتی جذاب برای دریافت کمک های مردمی و جمع آوری فطریه و کفاره روزه که با هدف جلب اعتماد کاربران طراحی شده است را نخورند.
وی ادامه داد: گاهی اوقات افراد سودجو ادعا دارند که این تبلیغات از سوی مؤسسات و ارگان های مربوطه در فضای مجازی منتشرشده است درحالی که این مؤسسات هیچ گونه نقشی در این تبلیغات نداشته و اصلاً آن ها در این خصوص اقدامی نداشته اند. در برخی موارد نیز این تبلیغات از سوی افراد و چهره های مشهور و سرشناس منتشر می شود فاقد آنکه آن ها خبری از این موضوع دارا باشند.
این مقام مسئول تصریح کرد: بسیاری از این تبلیغات دروغین و کذب بوده و هم وطنان عزیز نباید به آن ها اعتماد نمایند.
سرگرد سپاسی ادامه داد: این افراد تنها به دنبال سرقت اطلاعات بانکی کاربران و درنهایت سرقت از حساب های بانکی آن ها می باشد. بنابراین باید مراقب این دست سایت ها، کانال ها و گروه ها و صفحات بود و به هیچ عنوان اطلاعات مهم خود را در اختیار این افراد قرار ندهیم.
وی طراحی سایت ها، کانال ها و اپلیکیشن های جعلی و منسوب به نهادهای دولتی و مسئول در این زمینه را مهم ترین شگرد مجرمانه دانست و گفت: ازآنجایی که اکثر هم وطنان از تلفن های همراه و شبکه های اجتماعی استفاده می کنند لذا امکان طراحی اپلیکیشن ها و همچنین کانال ها و صفحات جعلی بیش از سایر شگردهای مجرمانه متصور می باشد.
این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: هم وطنانی که قصد دارند فطریه و کفاره روزه خود را از بستر فضای مجازی و یا از طریق مؤسسات خیریه فعال در این حوزه پرداخت نمایند، نسبت به اصالت آن ها اطمینان حاصل کرده و توجه دارا باشند که حتماً  از طریق شرکت ها و مؤسسات شناخته شده در کشور که توسط رسانه های جمعی (رادیو، تلویزیون و...)  اقدام به اعلام شماره حساب های رسمی خود می کنند، اقدام نمایند.
سرگرد سپاسی تأکید کرد: هم وطنان عزیز از واریز فطریه یا کفاره روزه خود به حساب های نامعتبر و شخصی که در سایت ها و گروه های  ناشناس تبلیغ می شوند، خودداری نمایند.
سرپرست دایره عملیات رسانه ای پیشگیرانه، از ارگان ها و نهادهای ذی ربط درخواست کرد: در خصوص مؤسسات و انجمن های خیریه که مجوز فعالیت دارند و همچنین نحوه جمع آوری فطریه و کمک های مردمی این مؤسسات از طریق مبادی قانونی اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد.
این مقام مسئول از حضور شبانه روزی پلیس فتا در فضای مجازی خبر داد و گفت: همکاران بنده به صورت مداوم در حال پایش این فضا بوده و در صورت مشاهده هرگونه مورد مجرمانه، با اقدامات پیش دستانه به دنبال برخورد و مقابله با مجرمان سایبری می باشند.
سرگرد سپاسی در انتها سایت پلیس فتا را مرجع کاملی از مطالب آموزشی برشمرد و گفت: هم وطنان عزیز با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir می توانند موارد آموزشی و هشداری موردنیاز خود را دریافت نموده و در صورت نیاز راهنمایی های لازم را از طریق لینک "سامانه پاسخگویی به فوریت های سایبری" دریافت نمایند.

 

.

منبع : banki.ir