آکاایران: پول نیوز - دو روز بعد از اجرای این طرح فروش محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در توئیت خود با اشاره به ابهامات پیش‌فروش خودروی مزدا٣ گفت: "نحوه پیش‌فروش مزدا3 گروه خودروی بهمن به‌دلیل حاشیه سود و قطع و وصل‌های مشکوک بحث‌برانگیز شده، به مرکز روابط عمومی وزارت صمت دستور دادم با همکاری سازمان حمایت از مصرف کنندگان ضمن بررسی روند پیش‌فروش نسبت به شفافیت لیست خریداران اقدام کند و اگر تخلفی رخ داده به تعزیرات معرفی کنند".

بعد از دستور فوری وزیر صنعت در بررسی در این طرح فروش، گروه بهمن در دفاع از عملکرد خود به ارائه توضیحاتی پرداخت، در بخش‌هایی از آن آمده است: "روش اینترنتی، از طریق سایت اینترنتی شرکت مشاورین گسترش الکترونیک ایما (مگا) صورت گرفته که این شرکت از طریق شرکت مگفا، وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است. لازم به ذکر است که شرکت مگا سابقه طولانی در همکاری با خودروسازان بزرگ کشور در زمینه فروش اینترنتی دارد".

آنگونه که گروه بهمن اعلام کرده است در زمان فروش اینترنتی مجموع متقاضیان 212000 نفر بوده است، بر همین اساس احتمال خرید جهت هر متقاضی بسیار اندک بوده است. گفتنی است کل تولید خودروی مزدا3 نوین از سال 89 تا کنون، کمتر از 26000 دستگاه بوده است لذا قطعاً امکان پاسخ به چنین حجمی از تقاضا برای شرکت بهمن موتور وجود نداشته است".

در این میان هستند فعالان بازاری که معتقدند وقتی عرضه محدود باشد فرقی نمی کند که در اختیار چه کسی باشد، تقاضای بالای به خودی خود رانت ایجاد می کند. فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه پیش فروش خودروها را به سازمان حمایت بسپارید ببنیم چطور عمل می کنند، به پول نیوز می‌گوید: طبیعی است که وقتی عرضه محدود و متقاضی زیاد باشد بازار سوداگری پیش می آید. جای تعجب است که وزیر صنعت، معدن و تجارت که خود آشنا به بازار و تولید است معقد است که پیش فروش مزدا3 مبهم است .

به گفته این فعال بازار ، مدیر عامل گروه بهمن که حدود 25 درصد سهام ایران خودرو ، 63 درصد سهام گروه خودروسازی بهمن ،10 درصد تراکتور سازی را در اختیار دارد چرا باید برای 50 میلیارد تومان برای خود دردسر بتراشد .

زاوه با بیان اینکه این روزها بازار با کمبود شدید مواجه است ، گفت: وقتی اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرویی 100 میلیون تومان است چطور می توان جلوی فساد را گرفت. بهتر است دولت دست از بازار خودرو و دیگر بازار دست بکشد و اجازه دهد در یک فضای آزاد رقابتی قیمت ها تعیین شود .

 

جاده مخصوص نشین ها چقدر فروختند

به اعتقاد فعالان بازار قرار بود عرضه خودرو در بازار افزایش پیدا کند تا اختلاف قیمت کارخانه تا بازار کاهش یافته و امکان خرید خودرو برای مردم آنهم با قیمت های معقول فراهم شود. اما متأسفانه عرضه قطره چکانی خودرو به بازار نه تنها اوضاع بازار را بهتر نکرده بلکه هر روز اختلاف قیمت خودروها از کارخانه تا بازار افزایش پیدا می‌کند.

اطلاعات آماری از مقدار کل فروش شرکت‌های خودروساز در 4‌ماه امسال نشان می‌دهد این مقدار نسبت به‌مدت مشابه سال قبل با کاهش مواجه شده است و این افت عمدتا ناشی از کاهش مقدار فروش شرکت ایران‌خودرو بوده است. 4خودروساز بزرگ ایران یعنی شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، پارس‌خودرو و زامیاد در 4‌ماه امسال جمعا 11هزارو 689 میلیارد تومان خودرو فروخته‌اند که این مقدار نسبت به‌مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش نشان می‌دهد. 

بخش زیادی از این کاهش فروش ناشی از کاهش مقدار فروش شرکت ایران‌خودروست که ارزش کل فروش آن نسبت به سال قبل تقریبا 500میلیارد تومان کاهش یافته است. سال قبل شرکت ایران‌خودرو توانسته بود در طول 4‌ماه 6هزارو 101میلیارد تومان خودرو بفروشد که این مقدار در 4‌ماه امسال با 1.8 درصد کاهش به 5هزارو 605میلیارد تومان رسیده است. 

میانگین نرخ فروش محصولات شرکت ایران‌خودرو امسال نسبت به پارسال رشد کرده است؛ به‌طور مثال میانگین نرخ فروش محصولات ایران‌خودرو در گروه پژو که از پرفروش‌ترین محصولات این کارخانه است، 7درصد رشد کرده و از 29میلیون و 700هزار تومان به 31میلیون و 700هزار تومان رسیده است.

در گروه دنا نیز که از محصولات پرفروش ایران‌خودرو محسوب می‌شود قیمت‌ها با 7.3درصد رشد از 35میلیون و 800هزار تومان به 38میلیون و 440هزار تومان رسیده است. با این حال این رشد 7درصدی قیمت‌ها منجر به افزایش ارزش کل فروش شرکت ایران‌خودرو نشده و تولیدات این شرکت هم با کاهش مواجه شده است. 

با وجود کاهش زیاد مقدار فروش شرکت ایران‌خودرو، شرکت‌های سایپا و زامیاد تغییر چندانی در مقدار فروششان نسبت به سال قبل نداشته‌اند. داده‌های مربوط به تولید و فروش این دو شرکت نشان می‌دهد مقدار فروش شرکت سایپا در 4‌ماه امسال 0.05درصد و زامیاد 0.38درصد رشد کرده است. 

در میان این 4خودروساز تنها شرکتی که توانسته است با رشد فروش مواجه شود شرکت پارس‌خودرو بوده است. آمار‌ها نشان می‌دهد ارزش کل فروش پارس‌خودرو از 1598میلیارد تومان در 4‌ماه سال گذشته با 25درصد رشد به 1998میلیارد تومان رسیده است.

.

منبع : asriran.com