آکاایران: ضربه به مسجد جامع اردستان در طرح بازآفرینی

آکاایران: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: طرح بازآفرینی اطراف مسجد جامع در حال ضربه زدن به این مسجد است و خواهشمندم شهردار اردستان بعنوان دبیر ستاد بازافرینی، پیگیر تصویب این طرح در شورای فنی میراث فرهنگی باشد.
آفتاب نیوز :
محمدرضا صدوقی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: طرح بازآفرینی باید در شورای فنی استان اصفهان تایید شود و تا زمانی که تصویب نشود میراث فرهنگی هیچ اقدامی را قبول نمی کند. متاسفانه این طرح در حال ضربه زدن به مسجد جامع است و خواهشمندم شهردار اردستان بعنوان دبیر ستاد بازآفرینی پیگیر تصویب این طرح در شورای فنی باشد.

وی افزود: در حال حاضر اقدامات عمرانی تحت عنوان بازآفرینی در اطراف مسجد جامع در حال انجام است که اگر مصوب شورای فنی استان را داشت بهتر می توانست تصمیم گیری کند. سرعت طرح بازآفرینی بسیار پایین است و از 15 بهمن تاکنون کمتر از 15درصد پیشرفت داشته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اردستان تاکید کرد: هرگاه در حریم یک اثر تاریخی بسیار قدیمی که کاندیدای ثبت جهانی است فعالیت عمرانی می کنیم خیلی باید با حساسیت انجام شود. متاسفانه هر اقدامی که در اطراف مسجد جامع انجام می شود فاقد هماهنگی میراث فرهنگی است.

صدوقی با اشاره به اینکه متاسفانه ماشین آلات طرح بازآفرینی تاکنون ضربه هایی را به بدنه مسجد جامع زدند خاطرنشان کرد: اداره میراث فرهنگی تاکنون طی شش مکاتبه که به دبیر ستاد بازآفرینی داشتند تذکرات خود در این موضوع ابلاغ کرده است و شکایت خود را برای افرادی که در تخریب حجره قدیمی در حریم درجه یک مسجد جامع دست داشتند را به مراجع قضایی تحویل داده است.

وی در جواب سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر بی توجهی میراث فرهنگی به غسالخانه قدیمی در اردستان گفت: این غسالخانه تا سال 1360 مورد استفاده مردم بوده ولی از آن زمان تاکنون به دلیل تغییر وضعیت زندگی مردم این غسالخانه راکد مانده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اردستان با بیان اینکه دیوار این غسالخانه با آجر فشاری ساخته شده و سقف آن قوسی است گفت: این مکان تاکنون نه بعنوان یک مکان تاریخی شناسایی شده و نه در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: تشخیص یک اثر که در واجد ثبت است باید در شورای ثبت میراث فرهنگی قرار گیرد. این مکان از نظر منظر شهری ممکن است ارزش داشته باشد ولی از نظر قدمت تاریخی قابل ارزش نیست.

کد خبر: ۵۳۶۳۶۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
.

منبع : aftabnews.ir