آکاایران: مدیران بازنشسته؛ خداحافظ!

آکاایران: کمتر کسی است که درباره اهمیت مساله اشتغال جوانان تردید داشته باشد. جوانگرایی در سخنان رئیس جمهور مطرح شد، اما تا کنون به مرحله عمل نرسیده و شاهد جوانگرایی در دولت نبوده ایم.
آفتاب نیوز :
 در همین راستا مجلس بالاخره قانون منع به کارگیری بازنشستگان را تصویب کرد تا شاید راه برای ورود جوانان به عرصه اشتغال دولتی هموار تر گردد. باید دید با تصویب این طرح افراد بازنشسته ای که اکنون بر مسند هستند از سمت خود استعفا خواهند داد یا اینکه باید همچنان شاهد مدیریت نسل اول و دوم انقلاب در عرصه اجرایی کشور باشیم.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ رئیس جمهور در مقاطع مختلفی همچون انتخابات سال 92 و 96 بسیار به لزوم به کارگیری جوانان و زنان در مشاغل دولتی تاکید داشت، کما اینکه بسیاری از حامیان حسن روحانی نیز جوانان و زنان بودند، اما هرچه زمان رو به جلو رفت، روحانی و دولت او تغییراتی در زیر مجموعه خود به وجود نیاوردند. در دولت یازدهم بدین بهانه که کشور در شرایط خاص قرار دارد و باید برای گذر از شرایط حاضر از ژنرال ها استفاده شود راه ورود جوانان به دولت بسته شد و همچنان مدیران نسل اول و بعضا نسل دوم روی کار آمدند. در این راستا اگر نگاهی به میانگین سنی هیأت دولت یازدهم داشته باشیم نیک می بینیم که با وجود میانگین سنی کشور که 30 سال بوده، میانگین سنی دولت چیزی بیشتر از دو برابر میانگین سنی جامعه یعنی 62 سال بوده است. با این حال بعضا در برخی مدارج مثل مدیران میانی یا معاونت وزیر اشخاص جوانی دیده می شدند. با اتمام دولت یازدهم روحانی بازهم وعده جوانگرایی داد و حتی از سهمیه 30درصدی استفاده از جوانان خبر داد و بسیاری از جوانان کارآمد و تحصیل کرده را امیدوار کرد، اما معرفی کابینه دوازدهم نشان داد که گرچه رئیس جمهور میانگین سنی کابینه را 3سال جوان تر کرده و از 61 به 58 رسانده، اما همچنان خبری از جوانان نیست. هرچند که حضور آذری جهرمی به عنوان وزیر جوان دولت نیز نتوانست موج انتقادها نسبت به میانگین سنی کابینه را متوقف کند. لزوم استفاده از جوانان جایی نمود پیدا می کند که شاهدیم در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته جوان عرصه های مدیریتی را تصاحب کرده اند با نگاهی به برخی روسای جمهور یا وزرای کشورها می توان این مساله را به وضوح مشاهده کرد. این مساله باید در کشور ما نیز انجام شود و مدیران نسل اول و دوم انقلاب جای خود را به نسل نوین با تحصیلات انرژی و راندمان کاری بالا بدهند. در برخی نهادها افرادی با سن 70 و 80 سال به کار مشغولند که خود جای تامل دارد.

به کارگیری بازنشستگان؛ ممنوع

قانون «ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» برای اولین بار در جلسه علنی ۲۰اردیبهشت ۱۳۹۵ مجلس تصویب و در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵به تأیید شورای نگهبان رسید. قانونی که تلاش می کرد راه را برای اشتغال جوانان هموار کند، اما با تبصره هایی که داشت نتوانست در عمل، آنطور که باید تاثیرگذار باشد. تعدادی از استثناهای این قانون، موجب شد تا این قانون در عمل، کارایی لازم را نداشته و با تبدیل شدن این استثناها به قانون و تفسیر مجدد آن راه برای ابقای بسیاری از بازنشستگان در پست های مدیریتی نیز هموار شود. در این راستا چندی پیش بود که نمایندگان مجلس طرح عدم به کارگیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی را در مجلس مطرح کردند که به دلیل نظرات موافق و مخالف این طرح برای بررسی های بیشتر به کمیسیون اجتماعی رفت و این کمیسیون با بررسی های لازم این قانون را برای تصویب به صحن علنی مجلس فرستاد.

تصویب طرح

نمایندگان در جلسه علنی دیروز(سه شنبه) مجلس طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را با اصلاحاتی به تصویب رسانده و دایره به کارگیری بی ضابطه بازنشستگان در دستگاه های اجرایی را محدود کردند. ایسنا نوشت، این طرح که با ۱۹۴ رأی موافق از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید، تنها اجازه به کارگیری بازنشستگان بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونان رئیس جمهور هستند را می دهد و مشمولان بندهای د و هـ را که شامل استانداران و معاونان استانداران همتراز سفرا و معاونان وزرا هستند را از قانون حذف کردند. این طرح با ۱۹۴ رأی موافق، ۳۶ رأی منفی و ۲ رأی ممتنع از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب مجلس رسید.

بازنشستگی بازنشسته ها

یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با اشاره به تصویب ماده واحده طرح منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس، گفت: درحال حاضر 1200 مدیر بازنشسته در پست های مدیریتی فعالیت می کنند، در اینکه از تجربیات این افراد باید استفاده کرد هیچ شکی موجود نیست؛ اما جوانان بسیاری هم اکنون بیکار هستند که باید از آنها در این پست ها استفاده کرد. خانه ملت نوشت: حسین مقصودی با بیان اینکه دولت باید هرچه سریع تر اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان را با جدیت پیگیری کند، افزود: دولت 2 ماه برای اجرای این قانون فرصت دارد، اگر به دنبال این هستیم که کشور در مسیر توسعه پایدار قرار گیرد. نماینده سبزوار تاکید کرد: طبق آمار غیررسمی حدود 17 استاندار، تقریبا 80 معاون استاندار و 1200 مدیر بازنشسته باید از پست های مدیریتی خود کنار روند، البته لابی های بسیاری توسط مدیران بازنشسته در مجلس برای جلوگیری از تصویب این قانون صورت گرفت؛ اما مجلس تحت تاثیر این فضا قرار نگرفت و فضای جامعه نشان می دهد که باید دراین سیاست ها تغییرات اساسی حاصل شده و مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری درجهت به کارگیری جوانان درمبارزه با فساد استفاده کرد.

قانون نوین شامل شهردار نمی شود

با طرح قانون عدم به کارگیری بازنشسته ها بسیاری از چندی پیش به بازنشسته بودن شهردار تهران اشاره کرده و معتقدند که وی باید استعفا دهد. گرچه خود محمدعلی افشانی در حاشیه مراسم ختمی در خصوص اینکه با تصویب این طرح خود را بازنشسته خواهد کرد یا خیر گفت: «حالا بگذارید این طرح اول در مجلس تصویب شود»؛ حال با تصویب این طرح باید منتظر ماند و دید شهردار نوین تهران استعفا خواهد داد یا فاقد توجه به این قانون به فعالیت خود ادامه می دهد. در این راستا رئیس شورای شهر تهران روز گذشته در حاشیه جلسه علنی در جمع خبرنگاران در خصوص طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشسته ها و احتمال کنار رفتن افشانی گفت: این مصوبه مشکلی برای شهردار تهران ایجاد نمی کند و شما هم مدام این موضوع را مطرح نکنید. مهر نوشت، محسن هاشمی در خصوص شمول این طرح به معاونان شهردار افزود: در خصوص معاونان اطلاع دقیقی ندارم. وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص خرید و فروش پست در شهرداری گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و آن را رد می کنم. وی در پاسخ به پرسشی در خصوص انتصابات فامیلی در شهرداری نیز توضیح داد: بیشتر این انتصابات در دوره مدیریت ۱۲ ساله شهرداری بوده و به نظر می آید اول مدیران منتصب و بعد فامیل می شدند!

افشانی و علی عسگری

یک نماینده اصلاح طلب مجلس درباره وضعیت محمدعلی افشانی، شهردار تهران پس از تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: خیلی ها در خود شهرداری و دستگاه های دیگر و نیز 13، 14 استاندار مشمول این قانون خواهند شد. در قانونی که تصویب شد، پست شهردار هم جزء استثناءها نیست. طیبه سیاوشی درباره اعضای نهادهایی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: فکر نمی کنم اعضای مجمع مشمول این قانون شوند، اما نهادهایی مانند صداوسیما و شهرداری را شامل می شود. در نتیجه قاعدتا خود رئیس صداوسیما را نیز شامل می شود.

منبع: روزنامه آرمان
کد خبر: ۵۳۶۱۷۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹
.

منبع : aftabnews.ir