آکاایران: ادامه موضع گیری های عجیب ترامپ

آکاایران: رییس جمهور آمریکا روز سه شنبه یک موضع گیری تازه درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات انجام داد و از بابت دخالت مسکو در انتخابات آتی آمریکا به نفع دمکرات ها ابراز نگرانی کرد.

موضع گیری های عجیب «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا درباره نشست خبری مشترکش با «ولادیمیر پوتین»، رییس جمهور روسیه ادامه دارد و او روز سه شنبه در سخنانی نوین مدعی شد نگران است روسیه در انتخابات آتی به نفع دمکرات ها وارد عمل شود.

به گزارش آکاایران: ترامپ در توییتر نوشت: «خیلی نگرانم که روسیه سخت برای اثرگذاشتن روی انتخابات آتی تقلا کند. با توجه به این واقعیت که هیچ رییس جمهوری علیه روسیه قاطع تر از من نبوده، آنها سخت برای [پیروزی] دمکرات ها تلاش خواهند کرد. مطمئنا ترامپ را نمی خواهند.»

منظور ترامپ از «انتخابات آتی»، انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا است که عقرب سال جاری برگزار خواهد شد.

این توییت تازه ترین نظری است که رییس جمهور آمریکا پس از چندین دور موضع گیری های پاندولی در مواجهه با فشار های شدید بابت عملکردش در کنفرانس خبری مشترک با پوتین مطرح کرده است.

ترامپ بامداد دوشنبه (1 اسد) موضع گیری هایش در روز های قبل تر درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 را تغییر داده و این بار آن را «یک فریب بزرگ» خوانده بود.

او نوشت: «پس رییس جمهور اوباما قبل از انتخابات درباره روسیه می دانست. چرا درباره آن کاری انجام نداد؟ چرا موضوع را به ستاد ما اطلاع نداد؟ چون همه اینها یک فریب بزرگ است؛ او تصورش این بود که هیلاری [کلینتون] حقه باز در انتخابات برنده می شود.»

این در حالی بود که او چند روز قبل تر گفته بود که ارزیابی نهاد های اطلاعاتی آمریکا را قبول دارد و معتقد است که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا دخالت کرده است.

ترامپ روز دوشنبه (25 سرطان) در شهر «هلسینکی»، پایتخت فنلاند ابتدا با پوتین دیدار کرد و بعد از آن در یک نشست مشترک خبری با او حاضر شد.

در جلسه پرسش و پاسخ، بسیاری از خبرنگاران از ترامپ درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 سووال پرسیده و از او خواستند در حضور پوتین او را بابت این موضوع شماتت کند.

ترامپ در پاسخ ها هر گونه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را رد کرد و گفت: پوتین در جلسه خصوصی با او دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است. او همچنین تصریح کرد دلیلی موجود نیست روسیه این کار را «انجام داده باشد.»

بلافاصله بعد از این نشست خبری، سیلی از حمله های، از سیاستمداران هم حزبی ترامپ تا دمکرا ت ها و رسانه ها و کارشناسان روانه ترامپ شد و او به تضعیف نهاد های اطلاعاتی آمریکا در حضور رهبر یک کشور متخاصم متهم شد.

او در اثر این فشار ها چندین بار مجبور شده از سخنانش در کنفرانس خبری هلسینکی عقب نشینی کند، البته تناقض گویی های جزیی او هم جنجال های بزرگ به پا کرده اند.

ترامپ در اولین عقب نشینی چهارشنبه هفته گذشته گفت: فیلم کنفرانس خبری با پوتین را مرور کرده و متوجه شده که یک جمله را جابجا گفته و به جای گفتن اینکه «دلیلی موجود نیست روسیه این کار را انجام نداده باشد» گفته «دلیلی موجود نیست روسیه این کار را انجام داده باشد. رسانه های آمریکا با انتشار متن کامل سخنان ترامپ، این ادعای وی که اشتباه او تنها بیان یک جمله بوده را رد کردند.

یک روز بعد، او در یک نشست خبری یک بار دیگر تاکید کرد که می پذیرد روسیه در انتخابات آمریکا دخالت کرده، با وجود این، به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا دخالت های روسیه در انتخابات ادامه دارد پاسخ داد: «خیر.»

از آنجا که این موضع گیری با ارزیابی نهاد های اطلاعاتی آمریکا متناقض بود، یک بار دیگر حمله های علیه او آغاز شد و کاخ سفید در نشست خبری گفت: ترامپ به سوالی دیگر پاسخ منفی داده و منظورش از آن، تداوم نداشتن دخالت روسیه در انتخابات نبوده است.

کد(6)

.

منبع : afghanpaper.com